Arbitrul orădean Octavian Șovre a condus la centru, vineri seară, la Krasnodar (Rusia), meciul internațional amical între primele reprezentative ale țării gazdă și respectiv Coasta de Fildeş.

Partida, la care au asistat 34 de mii de spectatori, a fost adjudecată de echipa africană, care s-a impus cu scorul de 2-0, după ce și la pauză conducea cu 1-0, prin golurile marcate de Kodjia, în minutul 29 şi Saha, în minutul 70.

Ca de obicei, Șovre a fost arbitrul asistent numărul 1, brigada românească avându-l la centru pe Ovidiu Hațegan, iar la cealaltă tușă pe Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost rusul Sergey Karasev.

Astfel, Octavian Șovre, alături de ceilalți doi colegi ai săi rămân în circuitul mondial la cel mai înalt nivel, fiind desemnați tot timpul la unul din meciurile programate cu prilejul etapelor de confruntări internaționale, fie cupe europene inter-cluburi, fie jocuri inter-țări.